Singles-fenomén mladých nejen ve městech

Dřívěji nazývaní Samotáři, Staré panny, Zoufalci, kteří zůstali na ocet jsou dnes lidé, kteří se pro singlovství rozhodli dobrovolně a tento životní styl jim může vyhovovat.... Říká se jim singles a tito lidé rozhodně nejsou chudáci nebo zoufalci. Jsou to atraktivní úspěšní lidé, kteří byli buď pohlceni prací, nebo mají singlovství jako obranu proti tomu, aby jim někdo ublížil, protože single člověk není tak zranitelný. Být single pro mnohé lidi znamená volnost, svobodu, nezávazný a pohodlný styl života

„Chudinka malá, ona stále nikoho nemá, nakonec zbude na ocet...“ Toto je obvyklá reakce na zjištění, že známá/sestra/dcera je stále nezadaná.  Ona ale může být naprosto spokojená a šťastná a otázky typu „Už sis někoho našla? Narážky na svatbu, děti jí prostě lezou na nervy. Žije totiž sama, ale to rozhodně neznamená, že je osamělá. Je zkrátka single. Samota není osamělost.
Samota je stav života, který si člověk dobrovolně sám zvolí. Osamělost je naproti tomu pocit, že člověku chybí osoba blízká.

Singles můžeme definovat jako nesezdané ekonomicky nezávislé jedince, kteří bydlí samotní. Dnešní doba nahrává tomuto stylu nejen rozvolněním zažitých zvyklostí, ale i dostupnými moderními technologiemi, které nám dovolují udržovat vztahy na dálku (dopravní prostředky, mobilní telefony, sociální sítě, internet). 

Jak se člověk stane singl?
Volba stát se singlem nepřijde automaticky, nýbrž většinou na základě zkušeností z předchozích vztahů. Jejich konec s sebou vždy přináší začátek něčeho nového a nabízí možnost nalezení naší vlastní identity. Obvykle až po rozchodu zjistíme, že v našem životě jsou tak velké „nánosy“ po našich bývalých partnerech, že už jsme skoro zapomněli, co je pod těmito nánosy – totiž naše skutečné vlastní „já“. S odchodem od toho „nepravého“ pochopíme, že nás popová hudba vlastně vůbec nezajímá, do kina nás vlastně ani chodit nebaví a že VIP večírky k životu vážně nepotřebujeme. Najednou máme jen ten náš vlastní čas a prostor, se kterým můžeme svobodně nakládat. Jakmile si uvědomíme, jak široké obzory se nám otevírají, dorazí místo deprese po rozchodu uspokojení. Vlastní upevnění naší osobnosti s sebou však přináší menší ochotu se jí napříště vzdát. 

Většina singles nežije v celibátu. Singles mají mnohdy kvalitnější sexuální život než lidé žijící v manželství. Udržují totiž erotická přátelství nebo víkendové vztahy, kdy s partnerem sdílejí jen takové věci, které je skutečně spojují a věnují se jen těm aktivitám, které jsou jim příjemné. Singles mnohdy hledají takové protějšky, které je nebudou omezovat nebo ohrožovat, tedy ženaté muže, vdané ženy, popřípadě vztahy na dálku.

Singles je vývojově mladá forma vztahu, tím pádem se jedná o revoluční styl života, a nelze tudíž očekávat, že se vždy setká s nadšenými reakcemi okolí.
Už téměř 18 % populace se rozhodlo proti společnému soužití s jinou osobou.

Na singles se často kouká jako na emočně vyhaslé lidi, kteří vše obětují svým zálibám, vlastnímu prospěchu, práci, nebo kariéře. Na druhou stranu singles jsou největší hltači zamilovaných filmů a romantických písní. Rozhodně nejsou vyhaslí, jsou jen nároční.
„Proutníci“ nejsou jen muži. I mezi single ženami je silně zastoupená skupina hledaček toho pravého „štěstí a dokonalé lásky“, které se ženou převážně jen po začátcích vztahů, protože začátky jsou vždy krásné a emocionálně nabité.

Singles nevědomky si svou zamilovanost prodlužují tím, že si se svými partnery zůstávají stále vzácní. Buď si hledají milence nedostupné – tedy zadané nebo milence vzdálené, a protože žijí odděleně od svých sexuálních partnerů a jen se navzájem navštěvují, tak se jeden na druhého těší a ona „chemie“ a zamilovanost funguje déle. 

I zarytí singláci často nakonec vstoupí do tradičního svazku. Kritickým obdobím pro odhození statusu singles je věk okolo pětatřiceti let. K tomuto rozhodnutí nakonec dovede většinu žen touha po dítěti.

Kolikrát si člověk, který se rozhodne žít svobodný a bezdětný vyslechne, že je prostě jenom sobecký. Ale sobecký vůči komu? Vůči rodičům, kteří se těší na svá vnoučátka? Vůči partnerovi? Vůči svým nenarozeným dětem? Vůči kamarádům, které štve, že si nemohou s člověkem tak popovídat, jako kdyby měl dítě? Vůči naší už tak přelidněné planetě? Není to tak egoistické a sobecké, jak to zprvu vypadá. Singlové je odmítají přinášet oběti. 

Být single ale nemusí nutně pro ženu znamenat být bezdětná. Mnoho žen se nejen kvůli dětem rozhodlo, že „než posluhovat dalšímu lenochovi, radši zůstanou sami“. Jsou dokonce i takové ženy, které se rozhodly pro dítě bez tatínka. Většinou proto, že dítě chtějí, ale ještě nenašli toho ideálního partnera.

Mnoho žen, které si stěžují na trvalé deprese. Jako hlavní důvody uvádějí nenaplněné naděje a nespokojenost v manželství. Zaručená cesta, jak nezažít zklamání a ztrátu iluzí z manželství, je manželství ani neuzavírat. Ženy, které zůstaly samy celý život, jsou spokojenější a vyrovnanější než vdané nebo rozvedené, tedy čím delší samota, tím větší psychická pohoda.

Jaké jsou výhody žít single? Můžete se naplno věnovat práci. Pokud vás přestane zaměstnání bavit, můžete si kdykoliv najít jinou a to třeba v jiném městě nebo v zahraničí. Nezodpovídáte se nikomu jinému než sami sobě, takže je na vás, jak strávíte svůj volný čas. Můžete se věnovat jen tomu, co máte opravdu rádi a s každou aktivitou potkáte lidi, kteří mají stejné zájmy jako vy. Časem zjistíte, že váš diář je naprosto nabitý a nebudete vědět, co je nuda. Riskujete však, že vás single život začne proklatě bavit.

Jste dlouho single a něco vám schází? Chybí vám rodina? Chcete změnu? Přijďte na zábavné akce pro nezadané a poznejte mnoho dalších lidí, kteří hledají to, co vy. Vyplňte stručný profil a poznajte nové lidi.

Česky English

Hudební vystoupení, koncerty, oslavy, svatební obřady. Hudba klasická, filmová, swingová, populární. Hra na housle, klavír a klávesy